Hidrolik Silindir Revizyonu ve Hidrolik Silindir Bakımı

Hidrolik Silindir Revizyonu ve Hidrolik Silindir Bakımı

Hidrolik Silindir Revizyonu

Hidroman Arızalı veya yenilenmeye ihtiyaç duyulan hidrolik silindirlerin tüm revizyon işlemleri kendi bünyesinde yapmaktadır. Hidrolik Servis bölümüne gelen silindirler demonte edilip tüm parçaları kontrol edilmekte ve hasarlı olanlar belirlenip revizyon yapılmakta veya yenileri imal edilmektedir.

Hidrolik silindir kovanı ve rod revize edilebilecek durumdaysa kovan honlama yapılır, rod taşlanıp krom kaplanır. Revizyon sonrasında ölçü kontrolü yapılmaktadır ve silindir test edilerek teslim edilmektedir.

Hidrolik silindir, hidrolik piston ( rod mili) imalatı, bakımı, revizyonu, keçe takımı değişimi ve diğer tüm işlemleri konusunda 20 yılı geçen tecrübemize güvenebilirsiniz. Hidrolik silindirlerin kullanım amacı genelde bir mekanizmaya hareket kazandırmaktır. Hidrolik piston tanımını daha detaylı açıklamak gerekirse Sıvı ( Yağ ) enerjisini, piston sistemini kullanarak hareket enerjisine çeviren mekanizmaya verilen isimdir.

Tabi piston dediğimiz mekanizmanın bir çok ara elemanı ve parçası bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; Rod Başı, Ön Kapak, Rekor, Boru, Rod, Piston, Arka Kapak, Kulak, Toz Keçesi, Nutring, O-ring vb. gibi elemanlardır. Burdaki terimlerin bazıları Makina Pistonlarında kullanılmazken bazıları İş Makinası sektöründe ciddi anlamda kullanılmaktadır. Bu terimler piyasada sızdırmazlık ve bağlantı elemanları olarak anılırlar. 

Aslında sistemi bir şırınga (enjektör) sistemi olarak düşünebiliriz. Dışarıda bulunan hidrolik basınç kazanından Hidrolik silindire yağ pompalanır. Bu pompalanan yağ Hidrolik silindir Gömleği ile rod arasına gönderilir ve yağ basıncı ile içerde bulunan rod sistemi uzamaya başlar (sızdırmazlık elemanlarının görevi burda ortaya çıkar) ve böylelikle hareket enerjisi oluşmuş ve mekanizma hareketli bir hale gelmiş olur. Genellikle hidrolik kovan ( Silindir veya Boru) ST52 malzemeden imalat edilir. Bu bazı projeler ve firmaların isteklerine göre değişiklik gösterebilir. Sistemde hareket kazandırılacak pistonun basıncına göre borunun et kalınlığı matematiksel olarak hesaplanır ve buna göre Rod Mil pistonu imalat edilir. Bu aslında sistemin gücünü gösterecek olan bir ayrıntıdır.

Aynı şekilde hareket kabiliyeti kazandırılacak olan diğer mekanizmanın strok boyuda (çalışma boyu) burdaki hidrolik kovanın ve iç rot sisteminin uzunluğuna bağlıdır. Hidrolik piston, hidrolik rod (Rot) mili ise Ck45, 4140, Islahlı 4140 vb. malzemelerden imalat edilebileceği gibi yüzeysel olarak çok daha sertlik kazanmaları açısından tornalamanın akabinde taşlama tezgahına sokmadan önce indüksiyon işleminede tabi tutulabilir. Yine burdada söylemek gerekirse kullanılacak malzemenin cinsi firma tarafından belirleneceği gibi fiyat performans açısıdan karbon alaşımı farklı tip malzemelerde kullanılabilir.

Hidrolik borunun pistonun içi honlanmış ve rod mili ise taşlanmış ve kromlanmış olmalıdır. Yapılacak olan pistonun ebatları ise strok ve basınç isteğine göre ayarlanır. Aynı şekilde sızdırmazlık elemanlarıda burdaki pistona çapına göre seçilmelidir. Hidrolik silindir ve pistonun yanlış hesaplanması, kullanılmasından doğabilecek bazı sıkıntılar yine Piston Rod Bakımı altında düzeltilebilir.

Yorum yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir