Hidrolik Sistemde Verimlilik Nasıl Arttırılır?

Hidrolik sistemde verimlilik hidrolik yağın viskositesi, hidrolik yağın kirlilik oranı ve hidrolik yağın sıcaklığı ile doğru orantılıdır. Yüksek viskozite indeksine (VI) sahip çok dereceli bir hidrolik yağa geçiş hidrolik verimliliği artırır mı? Bunu kanıtlayacak belgelenmiş vakalar var mı?”

Zayıf sıvı seçiminden veya düşük sıcaklıklardan kaynaklanan yüksek viskozite, zayıf mekanik verim, çalıştırmada zorluk ve aşınma ile sonuçlanır.

Hidrolik pompa ve motor üreticileri genellikle hidrolik sıvı önerilerini başlangıçtaki viskozite gereksinimlerine, optimum çalışma durumlarına ve aşırı çalışma durumlarına dayandırır.

Bu durumda, sıcaklık kontrolü ve/veya viskozite dalgalanmalarının kontrolü, hidrolik pompalama verimliliğinin iki ana itici gücünü yönetmede kritik olacaktır.


Tipik olarak, genel hidrolik verimliliği en üst düzeye çıkarmak için istenen çalışma hidrolik sıvısı viskozitesi 25 ila 36 santistok civarındadır. Bir hidrolik sistemin aşırı sıcaklıklarda çalışması gerektiğinde, en yüksek verimliliği sağlamak için çok dereceli bir hidrolik sıvının gerekli olacağı neredeyse kesindir.

Ancak, çok dereceli hidrolik sıvıların önemli riskler oluşturabilecek bazı yönleri vardır. Bunlardan biri, viskozite indeksi geliştiricilerinin daha yüksek konsantrasyonu ile ilgilidir.

Bu yüksek konsantrasyonlarla hava ayrımı engellenir ve bir hidrolik sıvının uygulanması için bu büyük bir endişe kaynağıdır. Zayıf hava tahliyesi olan herhangi bir sistem, yüksek konsantrasyonlarda viskozite indeksi geliştiricileri olan sıvılarda zorluk çekecektir.

Bu soruna yaygın olarak bilinen bir çözüm, izin verilen minimum viskozite sınırını yaklaşık yüzde 30 artırmaktır. Bunu yaparak, izin verilen maksimum çalışma sıcaklığı düşürülür, bu da viskozite indeksi geliştiricilerinin kesilmesi durumunda viskozite kaybı için bir güvenlik faktörü sağlar.

Bu nedenle, bir yandan, ortalama sıcaklıkta çok dereceli bir hidrolik sıvı kullanıldığında hidrolik verimlilik bir şekilde tehlikeye girer. Öte yandan, hidrolik ekipmanın aşırı sıcaklıklarda çalışması gerekiyorsa, çok dereceli bir hidrolik sıvı kullanılarak verimlilik önemli ölçüde iyileştirilir.

Bu nedenle, çok dereceli bir hidrolik sıvı kullanma kararı, nihai olarak sıvının gerekli sıcaklık aralığına göre belirlenmelidir.

Yorum yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir