Hidrolik Hortumlar

Hidrolik sistemlerde özellikle hareketli devre elemanlarını birbirine bağlamak Amacıyla kullanılır. Hortumların yüksek esneme kabiliyetleri olduğu için, sistem basıncının sık sık değiştiği, titreşimli, Sıcaklık farkının yüksek olduğu durumlarda Kullanılması uygundur. Hortumlar sentetik kauçuktan yapılır. Basınç dayanımlarını arttırmak amacı ile kauçuk tabakalar arasına bir veya daha fazla sayıda çelik tel örgü –sargı vardır.
 
Hidrolik Hortumlar, alt katmanı hidrolik yağlara dayanaklı özel sentetik kauçuk ve termoplastik ürünlerdir. Yüksek mukavemetli çelik tel örgü takviyeli, üst katmanı hidrolik yağlara, dış etkenden oluşabilecek aşınmaya ve her türlü hava şartlarına dayanan sargılı özel sentetik kauçuk ve termoplastik hortumlardır. Hidrolik hortumlarda dış örgü katları 6 kat’a kadar çıkabilmektedir.
 
Tek Kat Tel Örgülü Hortumlar R1AT, R1A veya 1SC, 1SN standartlarına uygun olarak üretilirler.
2 Kat Tel Örgülü Hortumlar İSO (Amerikan) Normu olan R2AT, R2A veya EN (Avrupa) Normu olan 2SC, 2SN standartlarına uygun olarak üretilirler.
4 Kat Tel Örgülü Hortumlar İSO (Amerikan) Normu olan R9, R12 veya EN (Avrupa) Normu olan 4SP, 4SH standartlarına uygun olarak üretilirler.
6 Kat Tel Örgülü Hortumlar İSO (Amerikan) Normu olan R13, R15 veya EN (Avrupa) Normu olan 6SP, 6SH standartlarına uygun olarak üretilirler.
 

Hidrolik Hortumlar, yüksek basınç gerektiren iş makinelerinde, iş makinelerinin pilotaj ekipmanlarında, asansör, yüksek basınçlı su ile yıkama işlerinde, yüksek basınçlı sıcak su ile yıkama işlerinde, çok yüksek pik basınçlara ve zor şartlara uygun hidrolik sistemlerde, hidrolik kontrollü ünitelerde, yüksek basınçlı hidrolik yağ, fuel-oil, gres yağı, su ve hava tahliyesinde, düşük basınçlı ve geri dönüş hidrolik sistemlerde, otomotiv sanayisinde hava fren sistemlerinde ve karayolu taşıtlarının hidrolik fren sistemlerinde Kullanılırlar.

R1 Hidrolik Hortum

Yağa dayanıklı sentetik kauçuk, tek çelik örgü takviyeli, yağa ve havaya dayanıklı sentetik hortum kaplamadan yapılmıştır. Sentetik kauçuk, uygun malzeme kullanılarak hortum içerisindeki tel örgüyü bir arada tutmak için kullanılabilir.

R2 Hidrolik Hortum

Yağa dayanıklı sentetik kauçuk, iki kat çelik örgü takviyeli, yağa ve havaya dayanıklı sentetik hortum kaplamadan yapılmıştır. Sentetik kauçuk, uygun malzeme kullanılarak hortum içerisindeki tel örgüyü bir arada tutmak için kullanılabilir.

R9 Hidrolik Hortum

Yağa dayanıklı sentetik kauçuğun içindeki tüp, değişken yönlü 4 spiral sargı, yağ ve havaya dayanıklı sentetik kaplamadan yapılmıştır. Sentetik kauçuk uygun malzeme kullanılarak hortum içindeki tel sargıyı kavrayarak bir arada tutmak için kullanılır.

R13 Hidrolik Hortum

Yağa dayanıklı sentetik kauçuğun içindeki tüp, değişik yönlere olmak üzere yüksek dayanımlı çelik spiral sargı, yağ ve havaya dayanıklı sentetik kaplamadan yapılmıştır. Sentetik kauçuk uygun malzeme kullanılarak hortum içindeki tel sargıyı kavrayarak bir arada tutmak için kullanılır.

R15 Hidrolik Hortum

Yağa dayanıklı sentetik kauçuğun içindeki tüp, 4 yada 6 kat yüksek dayanımlı çelik spiral sargılı, yağ ve havaya dayanıklı sentetik kaplamadan yapılmıştır. Sentetik kauçuk uygun malzeme kullanılarak hortum içindeki tel sargıyı kavrayarak bir arada tutmak için kullanılır. Ağır görev, yüksek güç, spiral örgü takviyeli hortumdur.

HİDROLİK HORTUM RAKORLARININ PRESLENMESİ

 • Presleme işlemi yapılmadan önce seçilen tüm malzemelerin (Hortum, Soket ve Rakorların) ölçüleri kontrol edilmelidir.
 • Birbirine uygun olmayan Hortum ve Başlıkları kesinlikle birlikte kullanılmaması gerekir.
 • Preslemenin yapılacağı makinanın kalıp ölçüsü ve ayarları kontrol edilmelidir.
 • Eski malzemelerin kesinlikle tekrar kullanılmaması gerekir. (Rakorların çıkartılıp tekrar preslenmesi veya eski hortuma yeni rakor preslenmesi)
 • Hortum presleme işlemi birçok durumda insan hayatını doğrudan etkilediğinden dolayı presleme işlemini yapan kişiler, yapılacak en ufuk hatanın ne gibi sıkıntıların doğabileceğini düşünmeli ve Presleme işlemine o derecede özen göstermelidir.
 • Presleme işleminde yapılabilecek hatalar şunlardır;

1.Rakorların Hortuma Preslenmeden Rakorlu Hidrolik Hortumun Sevk Edilmesi

2.Presleme Ölçüsünün yanlış hesaplanması veya tablodan yanlış okunarak preslemenin yapılması

3.Presleme işleminin doğru ölçüde fakat yanlış kalıpla preslenmesi

4.Presleme İşleminin, Rakorları Hortumun İçine yeterince geçirmeden gerçekleştirilmesi.

5.Dirsek veya Bükümlü Özel Rakorların Preslenmesinde Rekorlar Presin Çenelerine Çarpmasından dolayı oluşabilecek bozulmalar.

6.Presleme işlemi sırasında soketin bir kısmının kalıp dışında kalması.

HİDROLİK HORTUM BAĞLANTISINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

 • Hidrolik sistemlerde farklı boru çapları kullanılmamalı, ani kesit daralması ya da kesit artışından kaçınılmalıdır.
 • Hidrolik sistemlerde kullanılan hatlardaki dönüşlerde, keskin köşelerden kaçınılmalıdır.
 • Aşırı uzun ve gereksiz boru ve hortum hatlarından kaçınılmalıdır.
 • Sistemde titreşim ve kavitasyonu engellemek için, borular belirli aralıklarla kelepçeler yardımıyla tespit edilmelidir.
 • Emiş borusu kısa olmalıdır.
 • Dönüş borusu kısa olmalıdır.
 • Hareketli ve titreşimli yerlerde hortum kullanılmalıdır.
 • Boru bağlantılarında ısıl genleşmeler dikkate alınmalıdır.
 • Boru çapları istenen debi ve basıncı sağlayacak ölçüde olmalıdır.
 • Boru et kalınlığı ve hortum cinsi çalışma basıncını ve sıcaklık değerlerini karşılayacak şekilde seçilmelidir.
 • Boru ve hortum bağlantıları sızdırmaz olmalıdır.
 • Boru iç yüzeyleri pürüzsüz olmalıdır.

Hortumun en içteki katmanı sistemde kullanılan akışkana dayanıklı olmalıdır.

Yorum yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir